Sarı Nokta Hastalıkları

Standard
Göz Doktoru

Keskin ve renkli görmeden sorumlu retina tabakasına makula adı verilir. Bu alana içerdiği özel pigment maddelerinden dolayı sarı nokta adı verilir.

Görme, makulanın da bulunduğu retina merkezinde (santral retina) daha keskin, kenarlara (periferik retina) doğru ise daha zayıftır.

Yaşa bağlı makula dejeneresansında makula bölgesinde yavaş yavaş fotoreseptör  harabiyet geliştiği için görme kaybı da ilerleyici özellikte izlenir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonunun klinikte yaş ve kuru iki farklı tipi vardır. Hastaların yaklaşık %80’inde kuru (atrofik) tip bulunsa da, görme kaybından en çok yaş (eksüdatif) tip sorumludur.

Yaşa bağlı makula dejeneresansınde hasar genel olarak kalıcıdır. Yani kaybedilen görmenin geri kazanılması kolay değildir.

Kuru tip makular dejenerasansı için belirgin bir tedavi yöntemi yoktur; ancak bazı vitamin karışımlarının önleyici olduğu ileri sürülmektedir.

Yaş tip makula dejenerasyonu tedavisinde laser tedavisi ile göz içine enjeksiyon yapılması uygulanır. Bu ilaçlar steroid ya da vasküler endotelial büyüme faktör inhibitörleri (antiVEGF) dir. Bu ilaçlar angiogenez denen yeni damar oluşumlarına engel olur. Bu tedavinin steril ortamda yapılması gerekir.

Sarı nokta hastalığı ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayınız

GÖZ HASTALIKLARI UZMANI
OKÜLOPLASTİK ve ORBİTAL CERRAHİ
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s